Obserwatorzy

INFORMACJA!

Nie wyrażam zgody na kopiowanie treści oraz innych elementów z tego bloga. Wszystkie recenzje są mojego autorstwa!

28 kwietnia 2014

The boy who lived!

Harry Potter i Kamień Filozoficzny, J.K. Rowling (1997), fantastyka, literatura dziecięca/młodzieżowa

Harry Potter i Kamień Filozoficzny to pierwsza część siedmiotomowej serii przygód tytułowego małego czarodzieja. Autorką książki jest J.K. Rowling, która dzięki historii Harrego Pottera stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych pisarek na świecie. Książki autorki przeznaczone sa przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, jednak seria o Harrym Potterze, zawładnęła również sercami dorosłych.
Pierwsza część przygód Harrego w Polsce została wydana po 3 latach od premiery na wyspach. Szacuje się, że ogólny nakład wynosi 400 milionów egzemplarzy, został przetłumaczony na 60 języków i sprzedany w 200 krajach.

Akcja książki toczy się w latach dziewięćdziesiątych w Anglii. Głównym bohaterem jest Harry Potter. Chudy, ciemnowłosy, zielonooki i z blizną na czole w kształcie błyskawicy młody czarodziej. Mając zaledwie rok, po śmierci swoich rodziców trafia do domu wujostwa. Mieszkanie u Dursley’ów  było dla chłopca nie łatwe. Na każdym kroku okazywali mu swoją niechęć do niego. Wyraźnie dawali odczuć Harremu, że jest dla nich niczym piąte koło u wozu. Jakby tego było mało wokół chłopca zaczęły dziać się dziwne rzeczy, za które wuj Vernon również go karał.
Tuż przed jedenastymi urodzinami Harrego, wśród poczty znajduje się list zaadresowany do niego. Jednak Dursley’owie nie pozwalają przeczytać chłopcu jego treści, przerażeni, że ten pozna prawdę. W dzień urodzin Harrego zjawia się Hagrid, gajowy Szkoły Magii i Czrodziejstwa w Hogwarcie. Opowiada chłopcu o jego prawdziwej przeszłości i świecie do którego należy.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego Harry wyrusza do Hogwartu, gdzie Tiara Przydziału umieszcza go w domu Gryffindoru. Tam zaprzyjaźnia się z rudowłosym chłopcem  Ronem Weasley i nieco przemądrzałą Hermioną Granger.
Po pierwszej lekcji z panią Hooch wychodzi na jaw, że chłopiec ma wrodzony talent do latania na miotle. Dzięki tej umiejętności staje się najmłodszym zawodnikiem gry w Quidditcha.
Trójka przyjaciół odkrywa, że w szkole został ukryty Kamień Filozofów zapewniający nieśmiertelność. Harry dochodzi do wniosku, że jego nauczyciel eliksirów, Snape, chce wykraść kamień dla Voldemorta, który przed laty zamordował Potterów, aby ten mógł dokończyć swoje dzieło.
Harry, Ron i Hermiona, postanawiają pokrzyżować plany Snape’a. Po serii zadań, które strzegły kamienia, młody czarodziej musi sam zmierzyć się z ostatnim najcięższym zadaniem. Kiedy dociera do ostatniej komnaty ze zdziwieniem stwierdza, że to nie nauczyciel eliksirów tam na niego czeka.

Przyznam szczerze, że jako dziesięciolatka nie bardzo byłam zachwycona przygodami Harrego Pottera. Dopiero po latach, pchnięta nudą ponownie wróciłam do tej książki. Ku mojemu zdziwieniu historia małego czarodzieja tym razem bardzo mnie zachwyciła. Każdą kolejną część czytałam z równym zapałem.
Nie lubię w książkach nadmiernych opisów, tu jednak te szczegółowe opisy bardzo mi odpowiadały. Czytając miałam wrażenie jakby świat Harrego Pottera był mi równie bliski jak i głównemu bohaterowi.
Seria o „chłopcu, który przeżył” stała się moim numerem jeden. Uwielbiam do niej wracać.
Pobudza wyobraźnię, trzyma w napięciu i bawi.
Książka ta przede wszystkim uświadamia nam, że mimo niewielkiej wiedzy czy małego doświadczenia, jesteśmy wstanie wiele osiągnąć.


źródło

2 komentarze:

Cieszę się ogromnie, że tu jesteś:)
Nie pozwól zostać niezauważonym! Dodaj komentarz, na każdy z wielką ochotą odpiszę! :)
Pozdrawiam,
Ewelina♥