Obserwatorzy

INFORMACJA!

Nie wyrażam zgody na kopiowanie treści oraz innych elementów z tego bloga. Wszystkie recenzje są mojego autorstwa!

25 czerwca 2014

Zbuntowana- konieczność czy nastoletni bunt?

Zbuntowana Veronica Roth (2012); fantastyka

„Zbuntowana” to kontynuacja powieści Veronic Roth, o przygodach szesnastoletniej Tris. Po pierwszym tomie, który zawładnął sercami czytelników, oczekiwania co do kolejnych części wzrosły. Na szczęście Roth postanowiła i tym razem nie zawieść fanów trylogii „Niezgodnej”.

W drugim tomie Tris wraz z Tobiasem, Marcusem i Calebem docierają do frakcji Serdeczności, którego społeczeństwo jest neutralne w wojnie rozpętanej między frakcjami. Tris tam leczy rany po bitwie z Nieustraszonymi będącymi w symulacji i wraz z pozostałymi planuje atak na Erudytów.
Dziewczyna wciąż nie potrafi pogodzić się ze śmiercią rodziców, którzy oddali swoje życie, aby ją ratować. Zmaga się również z wyrzutami sumienia, po śmierci przyjaciela, którego zastrzeliła w samoobronie. Tajemnica jaką skrywa odbija się na związku z Tobiasem. Jednak para robi wszystko, aby nic ich nie poróżniło.
Tris dokonuje wielu wyborów, które często narażają ją na utratę życia. Cztery ma pretensje do ukochanej i w końcu stawia jej ultimatum. Dziewczyna czuje jednak, że w ten sposób odda cześć bliskim poległym. Dopiero gdy jest bliska śmierci zaczyna rozumieć, że to właśnie dla nich powinna żyć. Odnajduje w sobie nową siłę i chęci do życia. Walczy i chce odkryć tajemnicę, za którą polegli przywódcy Altruizmu. Aby to zrobić musi wybrać między mężczyzną którego kocha, a mężczyzną, którego szczerze nienawidzi.
Tris wie jedno na pewno: Niezgodność, która wcześniej była czymś zakazanym w świecie, w którym żyła, teraz stała się jej największym atutem.

 Przyznam, że  denerwowało mnie obsesyjne narażanie życia głównej bohaterki, ale im bardziej zagłębiałam się w rozdziały, tym bardziej rozumiałam powód jej zachowania. Mam wrażenie, że autorka uprościła związek Tris i Tobiasa. Owszem były momenty gdzie para miała chwile uniesienia, ale atmosfera między nimi była sztuczna, w moim odczuciu.
Bardzo podobało mi się, że w książce ciągle coś się działo i tak było do samego końca. Nieprzewidywalna, owiana tajemnicą, trzymająca w napięciu.
„Zbuntowana” jak i pierwszy tom jest napisana z punktu widzenia Tris. Dominującym motywem książki jest motyw wyborów, z którymi musiała zmierzyć się główna bohaterka. Lekkomyślność dziewczyny nadawała spontaniczności.
Po raz kolejny trzeba zwrócić uwagę na opisy, których autorka nie szczędziła. Na szczęście nie były to tzw. zapchaj dziury. Każdy był przemyślany, dzięki czemu książka nie była ciężka do czytania. Łatwo można było wczuć się w sytuację i postać.
Z ogromną niecierpliwością wyczekuję kolejnej części. Z przyjemnością muszę stwierdzić, że pochłonął mnie świat Niezgodnej.

6 komentarzy:

 1. Chyba nie dla mnie.. Ale recenzja fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest zabawne - jak za mało opisów, to źle, jak za dużo, to gorzej :D Zaczęłam pierwszy tom, ale jakos nie mogę dalej iść. Tyle ciekawszych i oryginalniejszych książek do czytania.

  Przy okazji zapraszam do siebie na konkurs: http://heaven-for-readers.blogspot.com/2014/06/klub-karmy-czesc-2-wraz-z-tematyczna.html – krótki termin, dlatego informuję osobiście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja może i bym zasięgnęła po książkę, ale kurde nie wyrabiam się z recenzjami -,-

  OdpowiedzUsuń
 4. No nie wiem ale na razie nie jestem przekona do tego aby sięgnąć drugą część "Niezgodnej" :) Może poczekam na film bo książka nie wciągnęłam mnie za bardzo. Albo mówię tak tylko przez pryzmat czasu. Na razie mam inne priorytety. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam w planach serię, ale zrezygnowałam po kilku niezbyt ciekawych recenzjach, w sumie kwestia gustu, ale myślę, że i mnie nie spodobałaby się za bardzo :D

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się ogromnie, że tu jesteś:)
Nie pozwól zostać niezauważonym! Dodaj komentarz, na każdy z wielką ochotą odpiszę! :)
Pozdrawiam,
Ewelina♥