Obserwatorzy

INFORMACJA!

Nie wyrażam zgody na kopiowanie treści oraz innych elementów z tego bloga. Wszystkie recenzje są mojego autorstwa!

17 czerwca 2014

Bycie inną jest złe?

Niezgodna Veronica Roth (2012), fantastyka

Od jakiegoś czasu poszukiwałam książki, która będzie początkiem cyklu. Kilka dni temu przeglądając Internet natrafiłam na film „Niezgodna”. Jak się okazało jest on ekranizacją książki o tym samym tytule. Po obejrzeniu filmu byłam zachwycona przedstawioną historią. Postanowiłam jak najszybciej dorwać się do książki, więc znów zamówiłam ebooka.
 
fot. Amatorskie recenzje
Autorką książki jest dwudziestosześcioletnia Veronica Roth. Mając zaledwie 21 lat napisała pierwszą część trylogii Niezgodna, która często jest porównywana do „Igrzysk śmierci”. A także nazywana największą rywalką. Bez wątpienia debiut Roth jest niezwykle udanym, od pierwszych stron czuć, że wybierając tę książkę nie będziesz żałować poświęconego jej czasu.

Po wojnie społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago podzielone jest na pięć frakcji. Altruizm, którego cechą jest bezinteresowność, Erudycja gdzie dominuje inteligencja, Prawość i bezwzględna uczciwość, Serdeczność, w której społeczeństwo cechuje życzliwość i Nieustraszoność, której nie brakuje odwagi.
Każdy szesnastolatek poddawany jest testowi przynależności, a następnie bierze udział w krwawej Ceremonii Wyboru. Niestety zdarzają się i bezfrakcyjni, niezgodni. To ktoś taki, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, przez co musi być wyeliminowany.
Główną bohaterką jest szesnastoletnia Beatrice. Dziewczyna nie potrafi odnaleźć się w społeczności, w której mieszka, więc podczas wyboru frakcji zmienia ją na Nieustraszoność, co szokuje jej rodziców.
Kiedy trafia do siedziby Nieustraszonych czuje, że dokonała słusznego wyboru. Zmienia imię na Tris, aby odciąć się od dawnego życia i zacząć nowe, które pozwoli jej być twardą i odważną Nieustraszoną.
Tris będzie musiała poddać się brutalnym szkoleniom i zmierzyć się ze swoimi lękami. Nauczy się ufać i przyjaźnić z innymi nowicjuszami, dowie się co to rywalizacja i odkryje czym jest miłość. Jednak pokonując kolejne etapy pozostania w siedzibie frakcji, dziewczyna coraz bardziej obawia się, że tajemnica jaką skrywa wyjdzie na jaw.

Przeczytałam gdzieś, że „Niezgodna” podzieliła opinie krytyków, ale jest także okrzyknięta najlepszą książką roku swojego gatunku. Osobiście nie mam jej nic do zarzucenia.
Z każdym przeczytanym rozdziałem nie mogłam się nadziwić ile pracy autorka włożyła w tę książkę. Realistyczne opisy, które pozwoliły mi oczami wyobraźni przenieść się do Jamy, poczuć emocje Beatrice, które towarzyszyły jej podczas pierwszego skoku i czuć jej strach podczas symulacji.
Przechodzenie w kolejny rozdział było niezwykle przyjemne, nie motały mi się sceny.  Veronica Roth dopieściła tę powieść w każdym szczególe.

Jestem ogromną fanką serii. Mam sporządzoną listę Top 10. Moim mocnym faworytem była trylogia „Igrzyska śmierci”, teraz poważnie zastanawiam się nad zmianą.

Polecam zarówno książkę jak i film.

4 komentarze:

  1. Hmmm gdybym tylko miała czas na dodatkowe książki ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tą przeczytaj jak będziesz się gdzieś relaksować;) np na urlopie nad morzem:D

      Usuń

Cieszę się ogromnie, że tu jesteś:)
Nie pozwól zostać niezauważonym! Dodaj komentarz, na każdy z wielką ochotą odpiszę! :)
Pozdrawiam,
Ewelina♥