Obserwatorzy

INFORMACJA!

Nie wyrażam zgody na kopiowanie treści oraz innych elementów z tego bloga. Wszystkie recenzje są mojego autorstwa!

11 czerwca 2014

Naucz się patrzeć w niebo!

Niezbędnik obserwatorów gwiazd Matthew Quick (2013); literatura współczesna

 Amerykański pisarz bestsellerów New York Times, były nauczyciel języka angielskiego. Wielokrotnie nagradzany za swoją powieść "Poradnik pozytywnego myślenia", która doczekała się również ekranizacji. 
Prywatnie mąż Alicii Bessette- pianistki i pisarki. 


fot. Amatorskie recenzje
Akcja "Niezbędnika obserwatorów gwiazd" toczy się w Bellmont, gdzie na ulicach rządzą czarne gangi i irlandzka mafia. Głównym bohaterem jest Finley. Osiemnastolatek mieszka z ojcem i z dziadkiem. Dawno temu rodzinę chłopaka dotknęła okrutna tragedia. W domu nigdy nie mówiło się o okolicznościach śmierci jego matki. Po jej odejściu Finley stał się bardzo małomówny i tak mu zostało. Odzywa się tylko wtedy gdy musi. Uwielbia grać w koszykówkę, uważa, że jest dla niego najważniejsza. Ma zasłużone miejsce w pierwszym składzie szkolnej drużyny, ale swoją pasję do gry tak naprawdę dzieli z jedyną osobą, która go rozumie, z jego przyjaciółką i dziewczyną Erin.
Co wieczór spotykają się na dachu domu Finley'a, aby patrzeć w gwiazdy i snuć plany o wydostaniu się z Bellmont. 

fot. Amatorskie recenzje
Pewnego dnia trener Finley'a, prosi go o przysługę. Jak przystało na dobrze wychowanego chłopaka nie odmawia. Do Bellmont przeprowadził się syn przyjaciela trenera, którego dotknęła osobista tragedia, a zadaniem Finleya jest zaprzyjaźnić się z nim. Problem w tym, że Russel, nazywa siebie Numerem 21. i twierdzi, że przybył z kosmosu. Od tego momentu Russ chodzi za Finleyem jak cień. Razem chodzą do szkoły, chodzą na te same zajęcia, jedzą razem lunch, szkolne szafki mają obok siebie i po szkole również spędzają ze sobą czas. Okazuje się jednak, że wiele ich łączy.

Od pojawia się Russa, świat Finley'a przewrócił się do góry nogami. 
Inaczej patrzy w niebo i inaczej patrzy na przyjaźń.

"Niezbędnik obserwatorów gwiazd"- wzruszająca, zabawna i zmuszająca do refleksji opowieść o sile przyjaźni, więzi rodzinnej, pasji, nadziei i lojalności. 
Powieść kierowana do nastolatków, jednak myślę, że przesłania i prawdy jakie ma zawarte ta książka, dotrą do szerszej rzeszy czytelników. 
Lubię książki, które czyta się szybko, lekko i przyjemnie, "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" mogę spokojnie do nich zaliczyć. 
Dawno nie czułam się tak poruszona jak po przeczytaniu tej książki. Myślę, że jeszcze nie raz do niej wrócę.
Polecam wszystkim i każdemu z osobna!


fot. Amatorskie recenzje

3 komentarze:

 1. Niezbędnik jest jedną z moich ulubionych książek! Do dzisiaj czuję te emocje, które towarzyszyły jego lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytałabym tą książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo tego, że "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" to raczej książka dla czytelników z młodzieżowej grupy, to baaaardzo przypadła mi do gustu i stała się jedną z moich ulubionych. Teraz muszę dorwać "Poradnik pozytywnego myślenia" tego autora, bo zapowiada się równie intrygująco. :)

  P.S. Powodzenia w blogowaniu!

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się ogromnie, że tu jesteś:)
Nie pozwól zostać niezauważonym! Dodaj komentarz, na każdy z wielką ochotą odpiszę! :)
Pozdrawiam,
Ewelina♥